Jak uniezależnić się od polskiej gospodarki jako pracownik i freelancer?

Załóżmy czarny scenariusz – nasza gospodarka wpada w poważne kłopoty, zaczyna się pierwsza od 1989 recesja, inwestycje hamują i zwiększa się bezrobocie. Co zrobisz w takiej sytuacji?

Na pewno nikt z nas nie chce przeżyć takiej sytuacji, ale jak nauczyła nas historia, prędzej czy później nastąpi kryzys.

Czy jesteś przygotowany na taką sytuację? Czy Twoja pozycja na rynku pracy jest wystarczająco silna, by przetrwać gospodarcze turbulencje?

Jeśli odpowiedziałeś “tak” – to możesz przestać czytać ten artykuł.

Jeśli natomiast nie masz pewności, co do swojej sytuacji zawodowej, to warto pomyśleć o tym jak zabezpieczyć się na gorsze czasy.

Mówiąc o niezależności mam na myśli taki stan, w którym Twoja sytuacja finansowa jest na tyle stabilna, że możesz pozwolić sobie na porzucenie obecnej pracy i poszukanie nowej (i znalezienie jej w ciągu 2-3 miesięcy). Ponadto, nie jesteś uzależniony od sytuacji ekonomicznej w miejscu, w którym mieszkasz.

 

Emigracja zarobkowa

Wg danych GUS, 2,5 mln Polaków przebywa czasowo poza granicami RP. Fala emigracji z Polski była związana m.in. z kryzysem, który rozpoczął się w 2008 roku.

Niestety, większość z naszych rodaków poza granicami Polski wykonywała prace poniżej kwalifikacji. Dlaczego? Oczywiście jedną z przyczyn jest brak doświadczenia zawodowego na lokalnym rynku, ale inną ważną przyczyną jest… brak bardzo dobrej znajomości języka.

Pracując na stanowiskach specjalistycznych, komunikacja w obcym języku jest w zdecydowanej większości przypadków niezbędna.

 

Znajomość języków obcych = większa niezależność

Świat się zmienia. Odległości pomiędzy krajami zaczęły się “zacierać” – szczególnie w Europie, gdzie wiele granic zostało otwartych. Swoboda przepływu towarów, usług, kapitału i osób dała nam wiele nowych możliwości.

Od 2004 roku, gdy weszliśmy do UE, opinia o polskich specjalistach jest coraz lepsza. Dla części z nich, emigracja nie była spowodowana przymusem ekonomicznym, tylko nowymi możliwościami rozwoju.

Zachodnie gospodarki przez problemy demograficzne starają się uzupełniać braki kadrowe sprowadzając specjalistów z całego świata – w tym z Polski.

Wszystkie te informacje potwierdzają, że warto – przynajmniej “na wszelki wypadek” – postarać się o zwiększenie swoich umiejętności językowych.

 

Czy tylko emigracja?

Emigracja jest z pewnością nie dla każdego. Jeśli jesteś silnie związany ze swoimi bliskimi i przyjaciółmi, bądź założyłeś rodzinę, to nagła przeprowadzka do innego kraju będzie niemożliwa. Co wtedy?

Nowoczesne gospodarki stają się coraz bardziej “cyfrowe”. Ciężko sobie dzisiaj wyobrazić funkcjonowanie biznesu bez wykorzystania Internetu.

Zmienia się również model współpracy – ze stacjonarnej, gdzie praca odbywała się w określonym miejscu i czasie, do zdalnej, która charakteryzuje się większą swobodą.

Niektóre pomysły legislacyjne starają się ograniczyć ten trend (nie wiadomo tylko z jakiego powodu – strach przed tym co nowe?). Osobiście wątpię, by było to możliwe, ale czas pokaże która opcja “wygra”.

Z pracą zdalną wiąże się określenie “cyfrowy nomada”. Pisałem o tym zjawisku na stronie:
http://kamilglapinski.pl/digital-nomads-kim-sa-cyfrowi-nomadzi/

 

Jak ma się to do nauki języków obcych i większej niezależności?

Jeżeli Twoja praca może być wykonywana zdalnie, to Twoje miejsce zamieszkania ma dużo mniejsze znaczenie w kontekście Twojej sytuacji finansowej.

Jeżeli masz dostęp do globalnego rynku pracy, to lokalne problemy ekonomiczne oddziałują na Ciebie w ograniczony sposób.

Daje to większe poczucie bezpieczeństwa i stabilności oraz większe możliwości finansowe.

Nawet przeciętne zarobki specjalisty na zachodzie Europy są dużo większe niż w przypadku zatrudnienia w Polsce. Możliwa jest wtedy np. praca na 1/2 lub 3/4 etatu przy podobnych, bądź wciąż większych zarobkach niż w Polsce na pełen etat.

Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na taką pracę. Wszystko zależy od specyfiki danego zawodu. Zastanów się zatem, czy wykonywany przez Ciebie zawód nadaje się do pracy zdalnej.

 

Jakich języków warto się uczyć?

 

najpopularniejsze języki na świecie

Myślę, że nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi.

Język angielski jest uznawany za język globalny, dlatego też z pewnością jest to dobry punkt wyjścia. Ponadto, jest to język, którego uczymy się w Polsce od szkoły podstawowej. Popkultura ułatwia nam również przyswajanie tego języka poprzez chociażby muzykę i filmy.

Z informacji, do których dotarłem wynika, że językiem angielskim posługuje się aż 1,5 mld ludzi na całym świecie. Warto dodać, że jest to język ojczysty dla 375 mln ludzi. Pokazuje to popularność nauki tego języka.

Drugim “europejskim” językiem na tej liście jest język hiszpański. Posługuje się nim 420 mln ludzi, z czego jest on językiem ojczystym dla 330 mln.

Język hiszpański na liście wyprzedzają dwa “duże” języki azjatyckie – hindi i chiński. Z perspektywy europejczyka są to z pewnością trudniejsze do przyswojenia języki niż te z grupy europejskiej.

 

mapa języków świata

Jak widać na powyższej mapie, znajomość tylko dwóch języków – angielskiego i hiszpańskiego – pozwoli nam na komunikację w Ameryce Płn, prawie całej Ameryce Płd, części Afryki Subsaharyjskiej, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii, Nowej Zelandii i kilku innych krajach.

Oznacza to dostęp do ogromnego rynku, wielokrotnie większego niż Polska.

Co ważne, są to obszary o stosunkowo dobrej demografii, które będą zwiększać swoją liczbę ludności w kolejnych latach.

Ponadto, część z tych regionów (głównie te anglojęzyczne) należą do najlepiej rozwiniętych gospodarczo na świecie.

 

Jak uczyć się języków obcych?

W internecie znajdziesz całą masę materiałów na temat nauki języków obcych. Każdy musi sam znaleźć swoją drogę do najbardziej efektywnej nauki.

Nie jestem ekspertem w tym temacie, więc nie będę za bardzo rozwijał teraz tej kwestii.

Mogę natomiast polecić Ci np. aplikację Memrise, która ułatwi Ci naukę nowych słów i zwrotów w wybranym języku.

Ponadto, polecam Ci poświęcić 12 minut, by obejrzeć poniższy film:

Dzięki niemu zmieniłem podejście do nauki języków i zacząłem nawet publikować artykuły w języku angielskim 🙂 Znajdziesz je na stronie:

https://medium.com/@kglapinski

 

Jak rozpocząć przygodę z międzynarodową pracą zdalną?

Nie musisz od razu wyjeżdżać za granicę, by zacząć zdobywać zlecenia. Możesz zacząć od wykonywania zleceń związanych z Twoją specjalizacją poprzez Internet.

Istnieje cały szereg serwisów, które pośredniczą pomiędzy firmami i specjalistami. Sporą listą wraz z opisem 16 serwisów znajdziesz na stronie:
http://kamilglapinski.pl/freelancing-gdzie-zdobywac-zlecenia/

Na początku będzie Ci ciężko zdobyć dobrze płatne zlecenia. Zacznij od czegokolwiek, by zbudować sobie portfolio zleceń i zebrać opinie od firm.

 

Twoja marka osobista

To właśnie opinie i oceny pozwolą Ci zbudować lepszą pozycję na rynku i zdobywać lepsze zlecenia.

Ponadto, zainwestuj w stworzenie swojej strony internetowej! Zacznij myśleć bardziej strategicznie o swojej marce osobistej. Nie zapomnij opublikować na stronie referencji firm, z którymi współpracowałeś – dzięki temu zbudujesz zaufanie do swoich umiejętności.

O budowaniu marki osobistej pisałem m.in. na:
http://kamilglapinski.pl/marka-osobista-social-media/


Kamil Glapiński
Chcesz pobrać zestaw MATERIAŁÓW PREMIUM, które dla Ciebie przygotowałem?
W paczce znajdziesz m.in poradniki:


⚫️ Marka osobista w czasach social media,

⚫️ Jak zdobyć linki do swojej strony na najlepszych blogach i serwisach za darmo?,

⚫️ Jak pobudzić kreatywność? 

⚫️ Burza mózgów krok po kroku (checklista).

 

kamil glapiński poradniki

Wkrótce postaram się rozbudować ten temat na swoim blogu. Wkraczamy w czas ogromnej niestabilności na rynku pracy, która związana jest z robotyzacją i sztuczną inteligencją.

Wg naukowców z Uniwersytetu Oksford, do roku 2025, 35% profesji wykonywanych przez ludzi przejmą maszyny.

O robotyzacji i związanych z nią zagrożeniach pisałem na stronie: http://kamilglapinski.pl/roboty-vs-ludzie-czeka-nas-tsunami-rynku-pracy/

Czy jesteś na to gotowy?

 

Podsumowanie

Mam nadzieję, że czarny scenariusz nie spełni się i nasza gospodarka będzie w czołówce rozwoju naszego regionu.

Warto jednak zabezpieczyć się na wypadek kryzysu i rozwinąć się w dwóch kluczowych wg mnie obszarach:
– nauce języków obcych,
– marce osobistej.

W tej pierwszej kwestii niestety Ci nie pomogę, ale jeśli masz pytania dotyczące tego jak zbudować swoją markę osobistą, to jestem do Twojej dyspozycji 🙂

Napisz do mnie mail na kontakt@kamilglapinski.pl lub na facebooku na https://www.facebook.com/kamilglapinskipl