MEGA zestaw 100 + narzędzi dla e-biznesu (i nie tylko)

Znajdziesz tutaj kompleksowe zestawienie narzędzi i zasobów przydatnych dla e-biznesu (i nie tylko)! Jeśli uważasz, że zapomniałem o jakimś ważnym narzędziu, to daj mi o tym znać w komentarzu pod wpisem 🙂

MEGA zestaw 100 + narzędzi dla e-biznesu, podzieliłem na kategorie:

 1. Zdjęcia i grafika

 2. E-mail marketing

 3. E-księgowość

 4. Platformy ecommerce

 5. SEO/Pozycjonowanie

 6. Analiza wyników

 7. Social Media

 8. Tworzenie treści

 9. Dyski w chmurze

 10. Produktywność i organizacja

 11. Monitoring internetu

 12. Generatory nazw

 13. Nauka programowania

 14. Usługi freelancerów

 15. Przesyłki

 16. Systemy CRM

 17. Blogi

zdjęcia i grafika dla e-biznesu

 

W tej kategorii znajdują się ciekawe programy graficzne, które umożliwią Ci tworzenie różnego rodzaju elementów oraz projektów graficznych dla Twojego biznesu. Ponadto, dodałem dwa linki do baz darmowych zdjęć, z których sam korzystam i z pewnością warto o ich istnieniu wiedzieć, szczególnie jeśli Twoja komunikacja opiera się na elementach wizualnych, a nie masz możliwości stworzenia wysokiej jakości zdjęć.

 • Canva.com to narzędzie o sporych możliwościach, pozwalające na przygotowanie różnorodnych form graficznych, od CV, przez prezentację aż po grafiki idealnie nadające się do wstawienia na profil w social-media. Za pełną funkcjonalność musimy zapłacić, jednak darmowa wersja w zupełności wystarczy do wykonania podstawowych projektów graficznych. Więcej informacji na temat funkcjonalności tego urządzenia znajdziesz pod tym adresem 🙂
 • Pixlr.com to webowy kombajn stworzony przez firmę Autodesk. W tej bogato wyposażonej aplikacji możemy zarówno tworzyć grafikę od podstaw, jak również edytować zdjęcia. To wszystko w świetnie zaprojektowanej, przejrzystej i darmowej webowej aplikacji, która może okazać się Twoim numerem jeden, szczególnie jeśli szukasz darmowych online’owych narzędzi.
 • GIMP to jeden z najlepszych darmowych programów graficznych od wielu lat. Jeszcze jakiś czas temu w kategorii „darmowe” był bezkonkurencyjny, jednak w tym czasie powstało wiele nowych narzędzi o podobnej funkcjonalności. Mimo to, warto mieć GIMPa „pod ręką”.
 • Inkscape to darmowy program do tworzenia grafiki wektorowej. Jest to chyba jedyna darmowa alternatywa do zaawansowanych i niestety drogich narzędzi (np. Adobe Illustrator).
 • SumoPaint to jedno z ciekawszych darmowych rozwiązań. Jest to aplikacja działająca w przeglądarce (wersja płatna pozwala również na działanie offline), która z pewnością wystarczy do podstawowego zakresu działań z grafiką komputerową. Jeśli szukasz prostego edytora działającego online, to może to być appka, która przypadnie Ci do gustu.
 • Polarr to darmowy edytor zdjęć posiadający sporo zaawansowanych funkcji. Jeśli szukasz alternatywy dla drogich desktopowych programów, to nie musisz dłużej szukać. Więcej o tej świetnej aplikacji przeczytasz na blogu Jacka Kłosińskiego.
 • PicMonkey to prosty edytor zdjęć opierający swoje działania na zestawie filtrów, które można nakładać na zdjęcia. W darmowej wersji wybór jest nieco ograniczony, ale powinien on zaspokoić podstawowe potrzeby podczas edycji zdjęć.

Baza darmowych zdjęć:

 • pexels.com – i na tym właściwie mógłbym w kwestii darmowych zdjęć stockowych zakończyć. Jest to wyszukiwarka stockowych zdjęć, dzięki której zaoszczędzimy czas na poszukiwania idealnej fotografii.
 • pixabay.com – również bardzo obszerna i przyjazna w użytkowaniu baza zdjęć, z której sam korzystam i jak dotąd się na niej nie zawiodłem 🙂

Inspiracje (grafika i design):

e-mail-marketing

 

Email marketing jest jednym z podstawowych narzędzi stosowanych przez marketerów już od ok. dwóch dekad. Forma ta zawdzięcza swoją popularność… skuteczności. Żeby jednak Twoi klienci nie czuli, że próbujesz zaśmiecać im skrzynkę odbiorczą, powinieneś znać podstawowe zasady, którymi rządzi się e-mail marketing oraz narzędzia, które w dużym stopniu ułatwią Ci optymalizację swoich działań. Poniżej przedstawiam jedne z najpopularniejszych opcji:

e-księgowość

 

E-Księgowość zdobywa coraz większą popularność. Jeśli prowadzisz prostą działalność, to nie ma potrzeby, żebyś co chwilę biegał/a do swojej księgowej, skoro większość spraw możesz załatwić poprzez internet. Lepiej poświęcić ten czas na zoptymalizowanie swojego biznesu, dzięki czemu Twoi klienci będą bardziej zadowoleni. Spośród obecnych na polskim rynku platform wybrałem dwie:

platformy-ecommerce

Platformy ecommerce to inaczej mówiąc serwisy umożliwiające prowadzenie sklepu internetowego, często wyposażone w dodatkowe funkcje związane z analizą danych i marketingiem. Mnogość rozwiązań może paraliżować, dlatego wybrałem tylko kilka, a dla zainteresowanych odsyłam do rozszerzonej listy platform ecommerce.

seo-pozycjonowanie

 

SEO (ang. search engine optimization, zwana także pozycjonowaniem) jest to działanie mające na celu polepszenie miejsca danej strony internetowej w wyszukiwarkach przy określonych frazach w sposób organiczny (naturalny, z pominięciem płatnych form reklamy). Co z tego, że Twój sklep będzie idealnie zaprojektowany, a Twój asortyment będzie najlepszej jakości skoro nikt nie będzie mógł odnaleźć Twojej strony w gąszczu linków? SEO wydaje się być trudne, jednak podstawowe działania mające na celu poprawienie pozycji swojego sklepu internetowego, bloga bądź jakiejkolwiek innej strony internetowej są dostępne dla każdego, a mogą w tym pomóc następujące narzędzia:

analiza-wyników

 

Jak właściwie sprawdzić, czy ktoś wchodzi na naszą stronę, skąd wchodzi, jak długo na niej przebywa i co go najbardziej interesuje? Służą do tego różnego rodzaju narzędzia analityczne, które znajdziesz poniżej. Analizowanie ruchu na Twojej stronie jest zupełnie niezbędne do tego, byś mógł przeprowadzić jakąkolwiek rozsądną optymalizację…bo jak chciałbyś to zrobić nie wiedząc co działa na twojej stronie dobrze, a co źle? Monitoruj działania swoich odbiorców i wyciągaj z nich wnioski – to absolutna podstawa w e-biznesie.

social-media

 

Ciężko byłoby sobie wyobraźić dzisiejszy internet bez social media. Patrząc na to z biznesowej perspektywy, media społecznościowe stworzyły potężne nowe możliwości kierowania komunikatów reklamowych do ściśle wyselekcjonowanej grupy odbiorców, dzięki czemu dobrze skonfigurowana reklama pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. To, co było kiedyś dostępne tylko dla wielkich korporacji i marek teraz jest dostępne dla małych firm. Wystarczy tylko znać podstawowe prawa rządzące tą skomplikowaną materią i narzędzia, które ułatwią przejście przez cały proces – od pomysłu na reklamę, do jej wdrożenia.

tworzenie-treści

 

Hasłem, które coraz częściej towarzyszy różnym eventom marketingowym, jest „content marketing”. Kolejne zmiany algorytmów Google’a oraz zmiany Edge Rank na Facebooku zmuszają firmy, do tworzenia wartościowych treści, które przyciągną potencjalnych klientów i sprawią, że dana marka będzie mogła się wyróżnić na tle innych. To, jakie treści są odpowiednie dla Twojej firmy zależy od wielu czynników, takich jak: produkt, grupa docelowa czy budżet. Mimo to pamiętaj, że mamy 2016 rok i content marketing nie jest tylko opcją – jest to dzisiaj obowiązkowy element strategii marketingowej. Jeśli chcesz efektywniej tworzyć treści, powinieneś zapoznać się z następującymi linkami:

dyski-w-chmurze

 

Nie jest to oczywiście „must-have” każdego biznesu, ale szczególnie freelancerom mogą się przydać dodatkowe gigabajty „w chmurze” dlatego poniżej możecie znaleźć 3 wg mnie najlepsze usługi tego typu. Pamiętaj tylko, że jeśli masz zamiar przechowywać tam bardzo ważne dokumenty, to musisz zwrócić uwagę na aspekt bezpieczeństwa.

produktywność-i-organizacja

 

Tysiąc spraw na głowie, zaległe projekty do skończenia, deadline który zbliża się nieuchronnie i całkowity brak organizacji? Spokojnie! Mam dla Ciebie zestaw narzędzi, które pomogą Ci lepiej zaplanować obowiązki i przebrnąć przez każdy skomplikowany projekt. Jeśli natomiast masz problemy z koncentracją i czujesz, że po raz kolejny w tej minucie „woła Cię” facebook, to również mam dla Ciebie ciekawą propozycję na pokonanie tego rodzaju rozpraszaczy. Na co czekasz? Sprawdź linki poniżej 🙂

monitoring-internetu

 

Jeśli chcesz odnaleźć ludzi, którzy potrzebują Twojego produktu lub usługi lub chcesz uniknąć kryzysu w social media, albo po prostu chcesz wiedzieć jaka opinia o Twoich produktach lub usługach krąży po sieci, to warto zaopatrzyć się w tego typu narzędzia. Szczególnie dużą karierę robi Brand24 Michała Sadowskiego, którego używa nawet Biały Dom. Chcesz być jak Biały Dom? Używaj monitoringu internetu 🙂

generatory-nazw

 

Brak pomysłu na nazwę? No to proszę bardzo 🙂 Oczywiście dotyczy to głównie nazw, które pasują bardziej na anglojęzyczny rynek, ale przecież Twoja firma kiedyś będzie wchodziła na inne rynki, więc…

nauka-programowania

 

Programowanie stało się jedną z najważniejszych profesji XXI wieku i jego znaczenie będzie coraz większe. Jeśli prowadzisz biznes w sieci to warto znać chociaż podstawy związane z tworzeniem stron internetowych (HTML/CSS). Wiele sporych majątków powstało dzięki stworzeniu genialnej aplikacji lub przebojowego serwisu internetowego. Jeśli interesują Cię startupy i chcesz wejść w ten świat, to sprawdź linki poniżej, pobierz jakiś porządny edytor do pisania kodu i nie zwlekaj z nauką!

uslugi-freelancerow

 

Potrzebna jest Ci od czasu do czasu jakaś drobna grafika, skrypt na stronę www albo animacja z Twoim produktem w roli głównej? Zamieść ofertę na jednej z poniższych stron i poczekaj na odzew ludzi z Polski i reszty świata. Możesz znaleźć na tych stronach prawdziwych „wyjadaczy”, którzy stworzą dla Ciebie niemal wszystko – i to w dobrej cenie. Z drugiej strony, jeśli wiesz, że jesteś w czymś dobry/a to może być to dodatkowe źródło zleceń, które przerodzą się w kolejne źródło dochodów Twojej firmy.

przesylki

 

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, to pewnie masz już podpisaną umowę z jakąś firmą kurierską, ale jeśli zastanawiasz się dopiero jaka firma dostarczy Twoje przesyłki najszybciej i najtaniej, to poniższe adresy powinny Ci ułatwić poszukiwania. Jeśli nie prowadzisz sklepu internetowego, to z pewnością również od czasu do czasu będziesz musiał/a coś wysłać, wiec warto mimo wszystko zachować sobie chociaż jeden z poniższych adresów na później 🙂

systemy-crm

 

Systemy CRM pomagają w zarządzaniu relacjami z klientami. Jeśli szukasz narzędzi, które pomogą Ci utrzymać w ryzach Twoją bazę klientów, to przejrzyj poniższą listę i wybierz rozwiązanie optymalne dla Twojej firmy.

blogi

 

Na koniec stworzyłem dla Ciebie listę wartościowych blogów związanych z biznesem i marketingiem, na które sam zaglądam. Oczywiście możesz dopisać do tej listy również mój blog 😉


 

To jeszcze nie wszystko! 🙂

Jak zdobyć linki do swojej strony na najlepszych blogach i serwisach ZA DARMO?


newsletter templates powered by FreshMail

Tagged with:
 • Świetne narzędzia! 🙂

 • SentiOne

  Dzięki za pamięć o SentiOne!

 • Marta Zielińska

  Wszystko w jednym miejscu, dzięki 🙂 Przyda się, gdy będę zakładała własną działalność

  • Lista będzie ma bieżąco aktualizowana, więc warto od czasu do czasu tutaj zajrzeć 🙂 ponadto przygotowuje wpisy związane z samodzielnym promowaniem swojego biznesu w internecie, co również może Ci się przydać 🙂 Pozdrawiam 🙂

 • Hi there, found your post via a comment you left at Brian Deans video course. Since my website also covers free resources I immediately took interest in your site. I had to use Google Translate to read your article. Do you have any other English Blogs?

  • Hi! 🙂 Not yet, because I want to test some marketing techniques and promotion strategies on this (polish) blog as first. I think that I’m still not ready to write blog in english, I’m training my language skills and I hope I will feel that I’m ready soon 🙂

   What do you think about my blog and this post? 🙂

 • Super zestawienie. Trochę minie zanim człowiek wszystko przejrzy 🙂

  • Dzięki! 🙂 Oj sporo czasu kompletowałem tę listę 🙂 Ale jestem pewien, że wiele z tych narzędzi się przyda 🙂