Freelancing – gdzie zdobywać zlecenia? 16 stron dla freelancerów

Gdzie zdobywać zlecenia dla freelancerów? Freelancing staje się coraz popularniejszym zjawiskiem. Istnieje spora lista stron, na których znajdziesz zlecenia z całego świata. Jeśli skupiasz się na pracy tylko dla klientów w Polsce, to Twój wybór będzie dość ograniczony. Jeśli natomiast świat nie ma dla Ciebie granic i chcesz realizować zlecenia dla klientów z całego świata, to przed Tobą pełna lista możliwości.

Dzięki Internetowi świat stał się globalną wioską. Komunikacja z ludźmi z drugiego końca świata nie jest problemem. Dlaczego nie wykorzystać tych możliwości w kwestii biznesu?

Oczywiście nie każdy może podjąć współpracę na odległość. Natomiast jeśli zajmujesz się grafiką, programowaniem, doradztwem, szkoleniami itp. i znasz język angielski, to zarówno ilość Twoich zleceń, jak i zarobki mogą wyraźnie wzrosnąć jeśli otworzysz się na rynek międzynarodowy.

W kolejnych wpisach skupię się na nieco innych aspektach freelancingu, natomiast dzisiaj przedstawię Ci listę najbardziej popularnych stron ze zleceniami dla freelancerów. Zaczynamy!

 1. Freelancer
  Jeden z największych i najbardziej znanych serwisów dla freelancerów na świecie. Musisz mieć mocne portfolio jeśli chcesz wyróżnić się na tym niesamowicie konkurencyjnym rynku ofert.
 2. Upwork
  Również jeden z największych i najbardziej znanych serwisów z ofertami dla freelancerów. W porównaniu do Freelancer.com Upwork wyróżnia się bardziej przejrzystym designem strony i lepszym UXem serwisu (to moja subiektywna ocena)
 3. Toptal
  Serwis z ofertami skierowanymi do designerów i deweloperów.
 4. 99designs
  S
  erwis dla designerów poszukujących zleceń.
 5. Envato Studio
  Kolejny serwis skierowany do freelancerów. Podział na kategorie takie jak m.in.: audio, design, wordpress, logo & branding, online marketing, wideo i animacja, aplikacje mobilne, programowanie i inne.
 6. Fiverr
  Ciekawy serwis wyróżniający się tym, że skupia się na prostych pracach (gigach). Stawka wyjściowa? 5 $. Można oczywiście obudować usługę lub produkt gratisami, na których można zarobić dużo więcej 🙂
 7. Dribble
  Dribble to serwis dla grafików i designerów, jednak wiele firm szuka tam talentów, którzy mogliby zasilić ich zespoły. Warto pokazać na tym serwisie swoje prace światu i potraktować to jako pewnego rodzaju przedłużenie portfolio.
 8. Behance Job
  Behance to kolejny bardzo znany serwis skierowany do grafików i designerów. Poza możliwością zaprezentowania swoich prac, Behance oferuje dostęp do listy zleceń. Można tam znaleźć ogłoszenia z całego świata, więc myślę, że warto spróbować 🙂
 9. Guru
  K
  olejny duży serwis z ofertami dla freelancerów. Przejrzysty podział na wiele kategorii i ponad 200 mln $ wypłat za zlecenia.
 10. Crew
  S
  erwis skierowany głównie dla grafików/designerów i programistów.
 11. Craigslist
  N
  ajwiększy w USA serwis z ogłoszeniami. Można na nim znaleźć sporo bardzo ciekawych ogłoszeń dla freelancerów. Niestety jego design nie należy do najlepszych, więc przygotuj się na niezbyt przyjemne doznania estetyczne 😉
 12. Peopleperhour
  Ten serwis wyróżnia się tym, że promuje metodę rozliczeń na zasadzie płacy za "roboczogodzinę". Wiele dostępnych kategorii, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
 13. Project4hire
  S
  zeroki zestaw kategorii...i niewiele więcej można powiedzieć. Project4hire nie należy do najbardziej popularnych serwisów dla freelancerów, ale może okazać się to atutem ponieważ wpływa to na ilość konkurencji.
 14. Useme
  P
  olski projekt platformy dla freelancerów. Ciekawy i przejrzysty design strony, szeroki zakres zleceń. Warto sprawdzić!
 15. Freelanceria
  K
  olejny w tym zestawieniu polski serwis. Wyglądem na pewno nie zachęca, ale jeśli wolisz zacząć od polskiego rynku, to może to być ciekawa alternatywa dla dużych serwisów zagranicznych.
 16. WPzlecenia
  Znasz się na wordpressie i chcesz spróbować swoich sił w tego typu zleceniach? Przejrzyj listę ofert na WPzlecenia 🙂

Dlaczego warto szukać zleceń spoza Polski?

Biorąc pod uwagę koszty życia w Polsce i na tzw. "zachodzie", to przy standardowych stawkach osiągasz większą korzyść niż Twoi konkurenci z państw zachodnich. 1000 $ dla Polaka ma dużo większą wartość niż dla Amerykanina, prawda?

Nie namawiam Cię jednak do walki cenowej. Na dłuższą metę skończy się to źle, a jeśli pokażesz, że potrafisz wykonać swoją pracę na 100%, to nie ma powodu by zaniżać swoją stawkę. Klienci, dla których jedynym kryterium wyboru jest cena i tak znajdą tańszego freelancera - np. z Indii.

Międzynarodowe portfolio

Nawet jeśli rdzeniem Twojego biznesu są klienci z Polski, współpraca z zagranicznymi partnerami może podnieść Twoją wartość w oczach polskich klientów. Międzynarodowe współprace pozwolą Ci zbudować silniejszą markę, co może przełożyć się na wzrost wartości i ilości zleceń.

Myśl globalnie, działaj globalnie

Biorąc pod uwagę niestabilny system gospodarczy w Polsce (częste zmiany podatkowe, niejasne interpretacje prawne, zapowiadane podwyżki podatków), ciekawym rozwiązaniem problemów może być zarejestrowanie spółki poza granicami naszego kraju. Z jednej strony może to pozwolić na optymalizację podatkową, a ponadto w dużej mierze uwolni Cię od polskiej biurokracji.

Pamiętaj jednak, że trzeba to zrobić umiejętnie - najlepiej przy pomocy specjalistów. Znane są przypadki "amatorskich" prób prowadzenia w Polsce działalności zarejestrowanej poza granicami kraju, które przekształciły się w ogromne problemy, gdy ZUS i US upomniał się o "swoje".

Chcesz więcej podróżować lub przeprowadzić się do innego kraju? Freelancing to w tym przypadku najlepsza forma zawodowej aktywności. Jeśli zbudujesz sobie bazę klientów z różnych krajów, to miejsce Twojego pobytu nie będzie miało znaczenia. Potrafiąc współpracować z ludźmi z drugiego końca globu możesz pracować gdziekolwiek chcesz!

Istnieją na świecie całe grupy tzw. "digital nomads", czyli "cyfrowych nomadów". Są to osoby, które wykonują swoją pracę przy pomocy komputera z dostępem do Internetu i są niezależne od miejsca, w którym się znajdują. Często osoby takie przenoszą się do miejsc, w których koszty życia są dużo niższe, niż w miejscu ich urodzenia. Np. wielu cyfrowych nomadów z USA i Europy zachodniej przenosi się do Azji wschodniej, gdzie koszty życia są niższe i nie ma problemu z dostępem do Internetu i technologii.

Freelancing bez granic = wolność!

Moim osobistym celem zawodowym jest stworzenie sobie możliwości pracy z klientami z całego świata i niezależność lokacyjna. Biorąc pod uwagę coraz większą mobilność, tanie linie lotnicze itd. model pracy coraz bardziej się zmienia. Bardzo wiele zadań można wykonywać online, bez konieczności codziennego przychodzenia do biura. Tworzy to zupełnie nowe możliwości (również dla osób, które pracują na etacie).

Dokładając do tego niechęć do pewnych zjawisk politycznych w kraju otrzymujemy niesamowicie ciekawą perspektywę. Wkurza Cię Rząd? Uważasz, że podatki które płacisz są za wysokie? Chcesz zmienić otoczenie? Kupujesz bilet, wynajmujesz mieszkanie, jedziesz na lotnisko i gotowe. Baza klientów, którą posiadasz to Twój skarb, który na takie właśnie życie może Ci pozwolić.

Dlatego właśnie warto budować swój mały, międzynarodowy biznes 🙂


Chcesz rozpocząć przygodę z freelancingiem? Chcesz podzielić się swoją metodą na pozyskiwanie zleceń? Masz pytania? Zostaw komentarz i rozpocznij dyskusję. Odpisuję na wszystkie merytoryczne komentarze!