Digital Nomads – Kim są Cyfrowi Nomadzi?

Digital Nomads, czyli cyfrowi nomadzi. Kim są? Jakie prowadzą życie? Czy każdy może łączyć podróżowanie z pracą?

Nie pamiętam już dokładnie jak dowiedziałem się o tym, że istnieją osoby nazywane "digital nomads", ale z pewnością wiązało się to ze zdobywaniem wiedzy na temat freelancingu. 

Co oznacza termin Digital Nomads?

Cyfrowy nomada – osoba która wędruje, wymienia informacje i porozumiewa się z innymi bez poruszania się z miejsca – korzystając z takich zdobyczy techniki jak telefonia komórkowa i Internet, a także osoba, która może pracować wszędzie i z każdego miejsca, dzięki tym samym narzędziom. [źródło]

Skupię się przede wszystkim na drugiej części tej definicji. 

Dlaczego zainteresowałem się cyfrowymi nomadami?

Świat zachodni od czasu ostatniego dużego kryzysu stał się mniej stabilnym miejscem. Sytuację te potęgują różne kryzysy polityczne, problem migracyjny i chyba przede wszystkim kryzys wartości obserwowany w społeczeństwach zachodu. 

Nie będę głębiej wchodził w tematy polityczne, jednakże myślę, że każdy z nas widzi, że Europa i Ameryka Płn. tracą przewagę ekonomiczną (co przekłada się na inne sfery) nad resztą świata. Przede wszystkim obserwujemy dynamiczny rozwój Azji, gdzie coraz mocniej swoją siłę chcą pokazać Chiny.

Czy w tak znacząco zmieniającej się sytuacji można bezpiecznie patrzeć w przyszłość będąc osobą uzależnioną od ekonomicznej sytuacji Polski?

Cyfrowy Nomadyzm - rozwiązanie problemu?

Czy Cyfrowy Nomadyzm jest rozwiązaniem problemu związanego z cyklami koniunkturalnymi, wahaniami w gospodarce i kryzysami? Nie.

Jednakże pozwala na osiągnięcie niezależności lokacyjnej i życie na wysokim poziomie, przy zarobkach, które uchodzą w Europie za przeciętne. 

Życie w wielu miejscach na świecie jest o wiele tańsze niż w Niemczech, Anglii, czy nawet Polsce. Możliwe jest za polską średnią krajową żyć na dużo wyższym poziomie, niż byłoby to możliwe przy takim właśnie budżecie w Polsce. Trzeba jednak te pieniądze wydawać w miejscu, gdzie siła nabywcza złotówki będzie większa niż w naszej ojczyźnie.

Jakie to miejsca? Np. Azja wschodnia, która jest chyba najpopularniejszym miejscem nowego życia i pracy digital nomadów z całego świata. 

Digital Nomad - jak praca pozwoli Ci na niezależność lokacyjną? 

Jeśli chcesz podróżować po świecie i jednocześnie pracować, to niestety wiąże się to z pewnymi ograniczeniami związanymi z doborem pracy.

Przede wszystkim, cyfrowymi nomadami mogą zostać osoby, które swoją pracę mogą wykonywać niezależnie od miejsca, w którym się znajdują i przy wykorzystaniu Internetu. Wszelkiego rodzaju praca, której efekty możesz przesłać w formie cyfrowej poprzez Internet to dobry wybór dla cyfrowych nomadów. 

Poniżej przedstawię listę obszarów zawodowych, które z całą pewnością mogą pozwolić Ci na podróżowanie i zdalne wykonywanie swoich obowiązków.

 1. Fotografia (jeśli jest związana z robieniem zdjęć w miejscu, w którym się znajdujesz, bądź obróbka zdjęć),
 2. Consulting,
 3. Copywriting,
 4. Montaż i obróbka wideo,
 5. Programowanie,
 6. Webmastering,
 7. Analityka biznesowa,
 8. Tłumaczenia,
 9. Blogowanie,
 10. Coaching,
 11. Produkcja muzyki,
 12. Grafika 2D,
 13. Grafika 3D,
 14. Animacja,
 15. Identyfikacja graficzna,
 16. Zarządzanie Social Media,
 17. e-Edukacja,
 18. Marketing,
 19. Programy afiliacyjne,
 20. SEO/Pozycjonowanie.

Powyższa lista oczywiście nie wyczerpuje tematu i istnieją również mniej popularne obszary, które również wpisują się w specyfikę pracy cyfrowego nomada. 

Gdzie zdobywać zlecenia?

Nie ma jednej, idealnej drogi, by zdobywać nowe zlecenia. Jedni wykorzystują polecania, inni swojego bloga albo stronę w social media.

Przygotowałem ostatnio listę stron z ogłoszeniami dla freelancerów. Możesz tam znaleźć zlecenia związane z każdą z powyższych dziedzin, wystawiane przez ludzi z całego świata (są jednak serwisy przeznaczone tylko dla Polaków). 

Na dłuższą metę warto jednak postarać się o zbudowanie odpowiedniej marki osobistej i obecność w Internecie, ponieważ w serwisach dla freelancerów panuje duża konkurencja, co może przełożyć się na niższe stawki (szczególnie na początku, gdy nie mamy odpowiednich rekomendacji). 

Dodatkowe korzyści ze zdobywania międzynarodowych kontaktów biznesowych

Wracając do kwestii stabilizacji ekonomicznej, warto wykonywać zlecenia nie tylko dla osób z Polski. Zdobycie międzynarodowych kontaktów biznesowych może pozwolić nam ustabilizować biznes i sprawić, że będzie on bardziej odporny na wewnętrzne problemy ekonomiczne Polski.

Ponadto, jeśli Twoimi zleceniodawcami będą osoby z bogatszych krajów niż Polska, to możesz liczyć na większy zarobek. Na początku ciężko będzie uzyskać wyższe wynagrodzenie, jednakże wraz ze zdobywanym doświadczeniem i rekomendacjami Twoja wartość na rynku będzie rosła.

Po pewnym czasie stawki zrównają się, bądź jeśli Twoja praca będzie na wysokim poziomie, to przewyższą stawki lokalne (lokalne = takie, jakie obowiązują w kraju zleceniodawcy).

Zakładając, że freelancer z ok. 5 letnik stażem zajmujący się grafiką w Anglii zarabia ok. 2 tysiące funtów miesięcznie [źródło], to jego poziom życia będzie niższy, niż Twój, jeśli zarobisz równowartość tej kwoty i będziesz żyć w Polsce.

1 funt brytyjski = 4,80 zł (1.11.2016r.)

4,80 zł x 2000 = 9 600 zł

 

Mało kto w Polsce może pochwalić się zarobkami na poziomie ok. 10 000 zł miesięcznie. Myślę, że warto robiąc w gruncie rzeczy to samo co dotychczas, móc zwiększyć swoje możliwości zarobkowe poprzez poszerzenie obszaru współpracy, o podmioty zagraniczne.

Zobacz również moją listę ponad 100 narzędzi i zasobów ułatwiających prowadzenie e-biznesu!

Cyfrowy Nomada w Polsce

Może jednak wolisz zostać w Polsce? Powyższe wyliczenia pokazują, że pozostając w ojczyźnie możesz również zarabiać bardzo duże pieniądze, wykonując zlecenia dla osób z bogatszej części Europy, bądź z USA/Kanady itp. 

Oczywiście jak już wcześniej pisałem, nikt nie da Ci takich pieniędzy za darmo. Potrzebne są lata doświadczeń i budowania relacji biznesowych, by dojść do takich sum, jednakże wg mnie jest to możliwe. 

Jeśli chcesz sprawdzić ile średnio zarabiają specjaliści z danej dziedziny w innych krajach, to skorzystaj z serwisu www.payscale.com.

Jeszcze jeden wymóg...

Co najmniej dobra znajomość jednego z najpopularniejszych języków obcych to absolutne "must-have". Ciężko wyobrazić sobie współpracę z zagraniczną firmą, jeśli Twoje umiejętności językowe nie będą pozwalały na swobodną komunikację.

Niestety wciąż poziom edukacji językowej w Polsce jest na przeciętnym poziomie, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się na kurs językowy (nawet online) i samodzielna nauka. Istnieje wiele serwisów ułatwiających naukę i postaram się wkrótce zebrać listę najlepszych 🙂 

Miałem to szczęście, że w liceum byłem uczniem klasy z rozszerzonym programem nauki języka angielskiego, jednakże prawdziwy rozwój umiejętności językowych odczułem dopiero, gdy zacząłem więcej czasu spędzać w anglojęzycznej części Internetu. 

Kolejną bardzo efektywną w kontekście nauki języka aktywnością było udzielanie się w brytyjskich i amerykańskich grupach na Facebooku, gdzie miałem okazję rozmawiać z native speakerami. 

Podsumowanie

Mam nadzieję, że od teraz termin "Digital Nomad" nie jest Ci obcy. Nie jest to z całą pewnością sposób życia i pracy dla każdego, ponieważ wymaga dużej odwagi i umiejętności samodyscypliny. Gdy 30 metrów od komputera znajduje się piękna plaża, a pogoda zachęca co najwyżej do leżenia, bądź pływania to nie każdy będzie umiał się zmotywować i pracować na 100%. 

Jeśli jednak należysz do osób, które marzą o tym, by łączyć pracę z podróżami, to jest to z pewnością ciekawa alternatywa wobec pracy w korporacji 🙂 

 • Cyfrowym nomadyzmem zainteresowałem się już jakiś czas temu, dlatego też postanowiłem zdobyć wykształcenie pozwalające mi na rozkręcenie takiej kariery. Myślę, że to znacznie bardziej pociągająca wizja niż wspinanie się na kolejne szczebelki w korpo-drabinie.

  Bardzo fajny tekst 🙂 Przejrzyście i konkretnie podane informacje.

  • Dzięki za komentarz! 🙂 W jakiej dziedzinie postanowiłeś poprowadzić swoją karierę? Również uważam, że tego typu praca jest o wiele ciekawsza – sam mam w dłuższej perspektywie za cel stworzyć sobie warunki do pracy w takim modelu 🙂 Poza tym, jest to po prostu dobry wybór ścieżki zawodowej ze względu na to, że żyjemy w coraz mniej spokojnych czasach i dzięki takiej formie pracy można właściwie z dnia na dzień zmienić kraj pobytu bez konieczności dokonywania dużych zmian pod kątem zawodowym 🙂 Warto jednak dodać, że oczywiście nie jest to droga dla każdego

   • Dziedziny jak na razie są dwie – tłumaczenia i blogowanie. Która z nich okaże się tą umożliwiającą zarabianie, to się jeszcze okaże 🙂

    • A może chciałbyś podzielić się swoimi doświadczeniami na moim blogu? 🙂 Myślę, że wiele osób uznałoby Twoje doświadczenia za wartościowe 🙂

     • Co dokładnie masz na myśli?
      Odezwij się na mój adres mailowy, znajdziesz go na blogu.

 • Swietny wpis i bardzo przydatny dla mnie poniewaz jest to moje marzenie by tak pracowac. Bardzo przydadza mi sie te adresy stron. Ciesze sie ze odkrylam Twoj blog 🙂

  • Tak mniej więcej wyglądam czytając Twój komentarz 🙂 To ja się ciesze, że trafiłaś na ten wpis 🙂 Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami, to polecam zajrzeć pod zakładkę „Pobierz prezent” gdzie znajdziesz kilka fajnych gratisów do pobrania za zapisanie się na newsletter 🙂

   https://uploads.disquscdn.com/images/0723522f4a4c48006cb27222dd3037a57be3f2026f2fa0cb7f4642a23f28e9be.jpg

   • Haha 😀 to ciesze sie, ze wprawilam cie w taki stan, bardzo ladnie wygladasz 😀 Juz to zrobilam, wlasciwie od razu jak zobaczylam a gratisy bardzo fajne! 🙂

    • Super! 🙂 To może chciałabyś również przeczytać na moim blogu wywiad z osobą, która żyje jak cyfrowy nomada? 🙂

 • Nie wiedziałam, że istnieje takie pojęcie jak „cyfrowy nomad” 🙂 Dowiedziałam się tutaj kilku ciekawych rzeczy!

  • O to właśnie chodzi, żeby poznawać nowe możliwości 🙂 Dzięki, że wpadłaś na mojego bloga 🙂 Zapraszam częściej 🙂